Pioneers in the industry, we offer hdpe pipe fitting butt weld fittings, hdpe spigot 45 degree elbow, hdpe electrofusion reducer 180x140 mm, hdpe elbow butt weld type pn 10 kg, hdpe spigot reducer tee 110x110x40 and hdpe reducer 225x90mm from India.
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Shape | Round |
| Connection | Butt Weld |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Plumbing |
| Connection Type | Welded |
| Brand | Janvi |
| Size | 20 to 315 MM |
| Material Grade | PE 100 |
| Color | Black |
| Radius Type | Short Radius |
| Surface Finish | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 8 |
| Size | 110mm |
| Fitting Type | Elbow |
| Material Grade | PE100 |
| Usage/ Application | ALL TYPES OF HDPE FITTINGS |
| Material | HDPE VERGIN |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Socket Fusion |
| Brand | JANVI |
| Size | 110 x 63 mm |
| Pressure | PN 6 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Color | Black |
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Size | 110mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Electrofusion |
| Brand | JANVI |
| Size | 40 x 40 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Pressure | PN 10 |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Electrofusion |
| Brand | JANVI |
| Size | 180 x 90 mm |
| Pressure | PN 16 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material Grade | PE 32 |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Type Of Tee | Reducing |
| Connection Type | Spigot |
| Size | 63 mm |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | JANVI |
| Pressure Rating | 10 kg/cm2 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Spigot |
| Fitting Type | Elbow |
| Brand | JANVI |
| Size | 20 x 315 mm |
| Pressure | PN 10 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 165 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 inch |
| Fitting Type | Tee |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Fitting Type | Coupler |
| Size | 110mm |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Connection | Male |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 46 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Material | HDPE |
| Size | 110 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Brand | JANVI |
| Size/Diameter | 315 x 315 mm |
| Pressure Rating | 20 kg/cm² |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Fitting Type | Tee |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Type Of Tee | Reducing |
| Connection Type | Spigot |
| Size | 20 mm |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | JANVI |
| Material Grade | PE100 |
| Pressure Rating | 10 kg/cm2 |
| Wall Thickness | 5-8 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Spigot |
| Brand | janvi |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Color | Black |
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Spigot |
| Brand | JANVI |
| Size | 180 x 90 mm |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Pressure | PN 16 |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 280x90mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | Hdpe Reducer |
| Products Materials | HDPE |
₹ 84 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | PE100 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Fitting Type | Coupler |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | Electrofusion Coupler |
₹ 104 / Piece Get Latest Price
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19 / Piece Get Latest Price
| Size | 110mm |
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 inch |
| Fitting Type | Elbow |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
| Products name | HDPE REDUCER |
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Fitting Type | Tee |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 inch |
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
| Products name | HDPE SPIGOT REDUCER |
₹ 79 / Piece Get Latest Price
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 48 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | PE100 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 315 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Type Of Tee | Equal |
| Connection Type | Spigot |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Diameter | 6 inch |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 48 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Diameter | 6 inch |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | HDPE Molded Tee |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Fitting Type | Coupler |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Male |
| Material Grade | PE100 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 185 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Fitting Type | Tee |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Butt Weld |
| Brand | janvi |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Pressure | PN 10 |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE80 |
| Color | Black |
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
₹ 145 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Material Grade | PE100 |
| Fitting Type | Coupler |
| Country of Origin | Made in India |
The 400mm Electrofusion Coupler is a robust connector designed for joining high-density polyethylene (HDPE) pipes in plumbing and irrigation systems. Utilizing electrofusion technology, it ensures a secure, leak-proof seal by melting the pipe ends together. With its durable construction and easy installation, it provides reliable connections for various applications, including water supply, gas distribution, and industrial piping networks.
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 inch |
| Usage/ Application | Industrial |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Material Grade | PE100 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Kamlesh Patel (Proprietor)
Janvi Plastic Industries
Plot No-26, Matrubhumi Industrial, B/H Mahakali Mandir
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India