Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer hdpe spigot 90 degree elbow, hdpe tail piece, hdpe molded bend tee, hdpe cross tee, hdpe pipe fittings 20mm to 630mm and hdpe spigot moulded fitting.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 2 inch |
| Fitting Type | Elbow |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Male |
| Material | HDPE |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 54 / Piece Get Latest Price
| Size | 315 mm |
| Material Grade | PE 100 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | HDPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Working Pressure | 16 kg/cm2 |
| Head Shape | Round |
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Type Of Tee | Equal |
| Connection Type | Spigot |
| Brand | Janvi Plastic |
| Size | 90 mm |
| Manufacturing Method | Molded |
| Surface Finish | Brushed |
| Pressure | 6 to 12 Bar |
| Material Grade | PE100 |
| Pressure Rating | 6-10 kg/cm2 |
| Wall Thickness | 5-8 mm |
| Application | Structure Pipe |
| Available Material | HDPE |
| Available Outer Diameter | 20 to 315 mm |
Minimum order quantity: 250 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Brand | Janvi Plastic |
| Color | Black |
| Working Temperature (Degree Celsius) | 45 |
| Working Pressure (bar) | Up to 10 |
| Application | Structure Pipe |
| Thickness (millimetre) | Up to 5 |
Minimum order quantity: 350 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | ALL HDPE FITTINGS |
| Usage/ Application | all types of fittings |
| Brand | janvi |
| Size/ Diameter | 20 MM TO 630MM |
| Material Grade | PE 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Connection | Welded |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Brand | Janvi |
| Material | HDPE |
| Size/ Diameter | 50 to 315MM |
| Material Grade | PE 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 176 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 inch |
| Fitting Type | FLANGE |
| Nominal Size | 25 mm |
| Pressure Rating | PN10 |
| Flange Type | Slip On |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Drilling Standard | DIN PN10 |
| Face Type | Raised Face |
| Brand | JANVI |
| Material Grade | PE 100 |
| Connection | Flange |
| Material | HDPE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 200 |
| Pressure Rating | PN10 |
| Flange Type | Pipe End |
| Size | Upto 200 MM |
| Type | Tail Piece |
| Connection | Flange |
| Material | HDPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Plumbing |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Welding |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 63 to 315 mm |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Fitting |
| Shape | Square |
| Connection | Welded |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Brand | Janvi |
| Material | HDPE |
| Size/ Diameter | 20 to 315MM |
| Material Grade | PE 100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 110 mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 145 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Fitting Type | Saddle |
| Size | 63mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Color | Black |
| Connection | Male |
| Material Grade | PE80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Material | HDPE |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Material | HDPE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | saddle |
| Size/ Diameter | 40-110 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Color | Black |
| Connection | Flange |
| Material Grade | PE80 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Service |
| Material | HDPE |
| Fitting Type | Saddle |
| Size/ Diameter | 40mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Color | Black |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE80 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Diameter | Up to 110 |
| Head Shape | Round |
| Rated Pressure | Up to 10 |
| Thickness | Up to 10 mm |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 176 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Shape | ROUND |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Fitting Type | Tee |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Saddle |
| Size | 200 mm |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Material Grade | PE 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 180X90 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | HDPE SPIGOT REDUCER |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 Inch |
| Size | 20 mm |
| Pressure rating | PN10 |
| Pipe material | MDPE |
| Colour | Black blue |
| Usage/ Application | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
| FITTING | REDUCER |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 Inch |
| Fitting Type | Compression |
| Usage/ Application | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Janvi |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 75X40 |
| Wall Thickness | HDPE SPIGOT REDUCER |
| Material Grade | PE100 |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 2 Inch |
| Fitting Type | Elbow |
| Usage/ Application | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 40 Mm |
| Usage/ Application | Water |
| Fitting Type | Coupler |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Blue |
| Products Name | Pp Compression Fittings REDUCER |
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Janvi |
| material | HDPE |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Brand | Janvi |
| Material | HDPE |
| Size/Diameter | 110 x 110 mm |
| Pressure Rating | 10 kg/cm² |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Size | 315 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | Hdpe Electrofusion |
| Black | Color |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Fitting Type | Tee |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | Hdpe Electrofusion Saddle |
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | PE100 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Fitting Type | Tee |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Electrofusion |
| Brand | JANVI |
| Size | 110 x 63 mm |
| Pressure | PN 10 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Saddle |
| Connection | Welded |
| Size | 200 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Diameter | 6 inch |
| Connection Type | Butt Weld |
| Brand | javni |
| Size | 110 x 63 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Pressure | PN 10 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Weld Type | Butt Fusion |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Hdpe |
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Diameter | 3 inch |
| Connection Type | Electrofusion |
| Brand | janvi |
| Size | 63mm |
| Pressure | PN 10 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material Grade | PE100 |
| Weld Type | Electrofusion |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | HDPE Fittings |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Connection Type | Butt Weld |
| Fitting Type | Reducer |
| Brand | janvi |
| Size | 63mm |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Pressure | PN 10 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Connection | Male |
| Material Grade | PE80 |
| Weld Type | Butt Fusion |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | PE100 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Fitting Type | Tee |
| Connection | Welded |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Material Grade | PE100 |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Joining Method | Butt Fusion |
| Shape | Round |
| Weld Type | Butt Weld |
| Pressure | Up to 0.8 Bar |
| Material | HDPE |
| Outer Diameter | Up to 315 mm |
| Available Material | HDPE, PP, PPH |
Minimum order quantity: 250 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Connection | Welded |
| Elbow Bend Angle | 90 Degree |
| Head Code | Round |
| Outer Diameter | 20 - 315 mm |
| Pressure | 6-10 Kg/ cm2 |
| Available Material | PP / PPH |
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pipe Fitting |
| Pressure | 6 to 10/cm2 |
| Weld Type | Butt Weld |
| Available Outer Diameter | 20 to 315 mm |
| Available Material | HDPE, PP, PPH |
Minimum order quantity: 600 Piece
Kamlesh Patel (Proprietor)
Janvi Plastic Industries
Plot No-26, Matrubhumi Industrial, B/H Mahakali Mandir
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India