We are a leading Manufacturer of hdpe reducer 90x25 mm, hdpe electrofusion coupler 180 mm, hdpe pipe fittings, hdpe spigot elbow 180 mm, hdpe pipe end and hdpe reducer 200x180 mm from Ahmedabad, India.
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Spigot |
| Brand | JANVI |
| Pressure | PN 10 |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Material Grade | PE 100 |
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Brand | JANVI |
| Fitting Type | Coupler |
| Material Grade | PE100 |
| Size/Diameter | 160 mm |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Pressure | 10 bar |
| Color | Black |
| Usage/Application | Water Pipe |
| Weight | 1.0 kg |
| Coupler Length | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Connection | Butt Fusion |
| Shape | Square |
| Size | 315 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Brand | JANVI |
| Material | HDPE |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Material Grade | PE 100 |
| Thickness | 3 mm |
| Pressure Rating | PN 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Spigot |
| Connection Method | Butt Fusion |
| Fitting Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Manufacturing Method | Molded |
| Size | 90 mm |
| Brand | JANVI |
| Material Grade | PE100 |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Weight | 300-500 gm |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | Hdpe Spigot Elbow |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | LN |
| Shape | Round |
| Connection | Welded |
| Size | 110 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Brand | JANVI |
| Material | HDPE |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Material Grade | PE 100 |
| Thickness | 3 mm |
| Pressure Rating | PN 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Connection Type | Butt Weld |
| Brand | JANVI |
| Size | 110 x 63 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Pressure | PN 10 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Weld Type | Butt Fusion |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | Hdpe Reducer |
₹ 126 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Brand | JANVI |
| Material Grade | PE100 |
| Size/Diameter | 160 mm |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Fitting Type | Coupler |
| Color | Black |
| Weight | 1.0 kg |
| Coupler Length | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | 90mm Electrofusion Coupler |
The 400mm Electrofusion Coupler is a robust connector designed for joining high-density polyethylene (HDPE) pipes in plumbing and irrigation systems. Utilizing electrofusion technology, it ensures a secure, leak-proof seal by melting the pipe ends together. With its durable construction and easy installation, it provides reliable connections for various applications, including water supply, gas distribution, and industrial piping networks.
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Reducer |
| Diameter | 180x90 Mm |
| Connection Type | Electrofusion |
| Brand | JANVI |
| Size | 110 x 63 mm |
| Pressure | PN 10 |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Material Grade | PE 100 |
| Weld Type | Electrofusion |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Products name | Hdpe Electrofusion Reducer 180x90 Mm |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Water Supply |
| Fitting Type | Tee |
| Brand | JANVI |
| Material | HDPE |
| Size/Diameter | 110 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection Type | Socket |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Size | 110 mm |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Pressure Rating | PN10 |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Water Supply |
| Fitting Type | Reducer |
| Brand | JANVI |
| Material | hdpe |
| Size/Diameter | 110 mm |
| End Connection | Butt Weld |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Connection Type | Socket |
| Schedule | PN10 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Standard | IS 1239 |
| Size | 110 mm |
| Material Grade | PE 100 |
| Surface Finish | Black |
| Color | Black |
| Shape | Reducing |
| Country of Origin | Made in India |
| Run Size | 6 inch |
| Branch Size | 3 inch |
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | PN10 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Standard | ASME B16.9 |
| Surface Finish | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Run Size | 2 inch |
| Branch Size | 3 inch |
₹ 126 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Water Supply |
| Fitting Type | Tee |
| Brand | Fusion |
| Material | HDPE |
| Size/Diameter | 110 mm |
| Connection Type | Female Thread |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Pressure Rating | PN10 |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Kamlesh Patel (Proprietor)
Janvi Plastic Industries
Plot No-26, Matrubhumi Industrial, B/H Mahakali Mandir
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India