Manufacturer of a wide range of products which include hdpe spigot elbow 75, pp compression fittings mta elbow 110 mm, hdpe electrofusion coupler 75 mm, hdpe electrofusion coupler 125mm, hdpe electrofusion elbow 200mm and pp compression fittings coupler 90 mm.
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Spigot |
| Connection Method | Butt Fusion |
| Fitting Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Manufacturing Method | Molded |
| Size | 90 mm |
| Brand | JANVI |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 Inch |
| Size | 20 mm |
| Pressure rating | PN16 |
| Pipe material | MDPE |
| Colour | Black blue |
| Fitting Type | Male adapter |
| Usage/ Application | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
₹ 83 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Fitting Type | Coupler |
| Brand | JANVI |
| Material Grade | PE100 |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Pressure | 10 bar |
| Connection | Welded |
| Color | Black |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Coupler Length | 50 mm |
| Size | 315 mm |
| Size/Diameter | 20 mm |
₹ 146 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Brand | JANVI |
| Fitting Type | Coupler |
| Material Grade | PE100 |
| Size/Diameter | 160 mm |
| Wall Thickness | 2.0 mm |
| Pressure | 10 bar |
| Color | Black |
| Weight | 0.5 kg |
| Coupler Length | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Socket |
| Fitting Type | Elbow |
| Connection Method | Electrofusion |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Material | HDPE |
| Brand | JANVI |
| Manufacturing Method | Molded |
| Size/Diameter | 315 x 315 mm |
| Size | 90 mm |
| Pressure Rating | 10 kg/cm² |
| Wall Thickness | 4 mm |
| Color | Black |
| Shape | Square |
| Material Grade | PE 100 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 430 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 Inch |
| Size | 63 mm |
| Pressure rating | PN16 |
| Pipe material | MDPE |
| Colour | Black blue |
| Fitting Type | Coupler |
| Usage/ Application | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| Products name | Pp Compression Fittings Coupler 90 Mm |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Spigot |
| Connection Method | Electrofusion |
| Fitting Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Material | HDPE |
| Brand | JANVI |
| Manufacturing Method | Molded |
| Size | 90 mm |
| Usage/ Application | Agriculture |
| Material Grade | PE100 |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Weight | 300-500 gm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Size | 63 mm |
| Pressure rating | PN16 |
| Usage/ Application | Water |
| Pipe material | MDPE |
| Colour | Black blue |
| Fitting Type | Elbow |
| Application | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Name | Pp Compression Fittings BEND |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Pressure rating | PN16 |
| Pipe material | MDPE |
| Colour | Black blue |
| Fitting Type | Tee |
| Brand | JANVI |
| Color | BLUE AND BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Pressure rating | PN16 |
| Usage/ Application | Water |
| Pipe material | MDPE |
| Colour | Black blue |
| Fitting Type | Reducer |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 25 Mm |
| Products Name | Pp Compression Fittings REDUCER |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 2 Inch |
| Size | 20 mm |
| Pressure rating | PN16 |
| Pipe material | MDPE |
| Colour | Black blue |
| Fitting Type | Elbow |
| Usage/ Application | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | JANVI |
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Spigot |
| Connection Method | Electrofusion |
| Fitting Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Size | 63mm |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | JANVI |
| Connection | Welded |
| Material Grade | PE100 |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Weight | 300-500 gm |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Spigot |
| Connection Method | Butt Fusion |
| Fitting Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Manufacturing Method | Molded |
| Size | 90 mm |
| Brand | JANVI |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Weight | 300-500 gm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Run Size | 6 inch |
| Branch Size | 3 inch |
| Material | HDPE |
| Size | 12inch |
| End Connection | Butt Weld |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | PN10 |
| Standard | ASTM D1785 |
| Surface Finish | Black |
₹ 118 / Piece Get Latest Price
| Run Size | 4 inch |
| Branch Size | 1 inch |
| Material | HDPE |
| Size | 315 inch |
| End Connection | Butt Weld |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | PN10 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Standard | ASTM D1785 |
| Type of Tee | Reducing |
| Usage | Plumbing, Oil And Gas, Water Line |
| Surface Finish | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Water Supply |
| Fitting Type | Elbow |
| Brand | JANVI |
| Material | HDPE |
| Size/Diameter | 110 mm |
| Connection Type | Socket |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Usage/ Application | Plumbing |
| Material Grade | PE100 |
| Pressure Rating | PN10 |
| Color | Black |
| Shape | 90 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Kamlesh Patel (Proprietor)
Janvi Plastic Industries
Plot No-26, Matrubhumi Industrial, B/H Mahakali Mandir
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India